kategoriler

Diyabet İçin BitkilerDiyabet İçin Bitkiler

Çemenotu (Trigonella foenum-graecum)

 

Çemenotu tohumu­nun yaklaşık yarısı mucilage adı verilen çözünebilen liflerden oluşur. Tohum, kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olan altı çeşit bileşik içerir. Çemenotu aynı zamanda kandaki HDL (iyi kolesterol) seviyesini de artırıp, total kolesterolü düşürür ve böylece diyabetikler- de en yüksek risk olan kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine yar­dımcı olur.

 

Soğan (Allium cepa)

 

Soğan Asya’da halk arasında çok eskiler­den beri besin desteği olarak kullanılmaktadır. Soğanın kabuğu, son derece zengin bir kuersetin diyabetik retinopati gibi, diyabet hastalarında sık görülen göz so­runlarında etkili bir bileşik- kaynağıdır.

 

Çeşitli fasulyeler (Phaseolus)

 

Yapılan çok sayıda araştırma, lif bakımından zengin yiyeceklerin, özellikle de fasulyelerin, öğünlerden sonra kan şekerinin yükselmesini en aza indirgediğini ve daha sonra da kan şekerinin düşmesini geciktirdiğini ve bu sayede kan şekerini istenilen seviyede tuttuğunu göstermiştir.

 

Acı sukabağı (Momordica charantia)

 

Pelesenk armudu olarak da bilinen bu bitki, kan şekerini düzenleyici özelliğiyle büyük bir ilgi görrmektedir. Acı sukabağı hakkındaki ilk araştırma 1960’Iarda Hindistan da yayınlandı ve o tarihten bu yana yapılan araştırmalar, acı su ka­bağının diyabeti kontrol altında tutmakta faydalı olduğunu ortaya koydu. Yapılan bir deneme, günde 5 gr. (yaklaşık 2 çay kaşığı) acı sukabağının kan şekerini % 54 oranında düşürdüğünü göstermiştir. Bir diğer araştırma, günde 50 ml. acı sukabağı özütünün de, kan şekerini yaklaşık % 20 oranında düşürdüğünü göstermiştir.

 

Eğer özütlerle uğraşamam diyorsanız, bitkinin kendisini yardımcı yemek olarak da yiyebilirsiniz. Bunun yanında bitkinin suyunu sıkıp içe­bilir ya da 110-120 gram acı sukabağını yarım litre suda yavaş yavaş kay­natarak elde ettiğiniz sıvıyı günde bir kez içebilirsiniz.

 

Sarımsak (Allium sativum)

 

Soğan gibi, sarımsağın da mükem­mel bir kan şekeri kontrol özelliği vardır. Eğer yapabiliyorsanız sarım- sağı çiğ yiyin, ya da yemeklerinizin içinde pişirin.

 

Makadam yemişi (Macadamia)

 

İkinci tip diyabet hastalarına 1986 yılından beri önerilen diyet tavsiyelerinde gereken kalorinin % 15 ila 20’sinin proteinlerden, % 35’den daha azının yağlardan ve %55- 60’ının da karbonhidratlardan alınması uygun görülüyordu. Yapılan son çalışmalar, karbonhidratlar yerine alınacak bazı sağlıklı yağların -tekli doymamış yağ asitleri (TDYA)- kolesterol seviyesini yükseltme­den kan şekerini kontrol altında tuttuğunu göstermiştir.

 

Zeytinyağı en önemli TDYA kaynağıdır fakat eğer zeytinyağından hoşlanmıyorsanız ya da TDYA’ni daha basit bir şekilde alayım diyorsanız, makadam yemişini deneyin. Bu yemiş % 59 oranında TDYA içerir. TDYA bakımından zengin diğer kaynaklar arasında avokado, şamfıstığı, maun cevizi, yer fıstığı ve Brezilya kestanesini sayabiliriz.

 

Hatmi çiçeği (Althaea officinalis)

 

Hatmi çiçeğinin kökleri, pektin olarak bilinen çözünebilen bitkisel lifler bakımından zengin bir kaynak­tır. Pektin kullanımı, kan şekeri seviyesini düşürmek için en etkili yolar­dan bir tanesidir. Benim yaptığım gibi, hatmi köklerini gece boyu ağır ağır kaynatın ya da piyasadaki hazır ürünlerden satın alın. Diğer zengin pektin kaynaklan havuç, kuşburnu, elma ve incirdir.

 

Yerfıstığı (Arachis hypogaea)

 

Fasulye gibi yerfıstığı da kan şe­kerini düşürücü özelliğe sahiptir. Her ne kadar yağ oranının yüksek olması nedeniyle çok sıcak bakılmasa da, ben sık sık atıştırmaktan ve yararlarını her tarafa yaymaktan hoşlanıyorum.

 

Çay (Camellia sinensıs)

 

Hintli araştırmacılar, siyah çayın anti-divabetik özellikler taşıdığını yaptıkları araştırmalarla göstermişlerdir. Araştırmalar, laboratuvar hayvanlarına verilen siyah çay özütünün kan şekerini hatırı sayılır derecede düşürdüğünü ortaya koymuştur.

 

ENSÜLİNADE

 

Yapılan araştırmalar, kan şekerini düşürücü özellikler taşıyan çok sayıda ba­harat olduğunu göstermiştir. Bunların arasında ilk akla gelenler defne yapra­ğı, tarçın, karanfil ve zerdeçaldır.

 

Çaydanlıkta demlediğiniz çayınızın içine, bu baharatların her birinden birkaç tutam atıp, çayımzı 10 dakika kadar dinlenmeye bırakın ve sonra çayı­nıza buz koyun. Ben bunlara ek olarak birer tutam da kişniş ve kimyon karış­tırıyorum. Araştırmalar bu iki baharat üzerinde pek durmuyorlar fakat hay­tanlar üzerinde yapılan çalışmalar, her ikisinin de kan şekerini bir dereceye kadar da olsa düşürdüğünü göstermektedir. Eğer çemenotundan hoşlanıyor­sanız, çayınıza bu bitkiden de bir tutam katabilirsiniz.

 

Defne (Laurus nobilis) ve diğer baharatlar

 

Anderson, yarım çay kaşığı gibi çok az miktarlarda kullanılması halinde dahi, defne yaprağının vücudun ensülini çok daha verimli kullanmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Laboratuvar daq hayvanlar ile yapılan deneylerde, defne yaprağının kan şekerini düşürdüğü görülmüştür.

 

Gurmar (Gymııema syivestre)

 

Hindistan’da hakkında en az dört tane araştırma yapılmış olan bu bitki, folklorik Hint tedavi yöntemleri içinde, di­yabet tedavisinin en gözde bitkisidir. Bu bitkinin çayının vücutta ensülin üretimini hızlandırdığı sanılmaktadır. Aynı zamanda, pankreastaki ensülin üretici hücreler olan Langerhan adacıklannı da çoğalttığına dair ilgi çekici kanıtlar vardır. Şifalı bitki ticareti yapan bazı ileri görüşlü tüccarlar sayesin­de bitki pazardaki yerini çoktan almıştır.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar