kategoriler

Kesikler, Sıyrıklar ve Apseler İçin BitkilerKesikler, Sıyrıklar ve Apseler İçin Bitkiler

Herkes yaşamının bir döneminde, ama öyle ama böyle, bir şekilde cilt enfeksiyonlarıyla karşı karşıya kalır. Eğer bir kesik bir ya da iki gün için gittikçe kızarıp hassaslaşır ve ağrımaya başlarsa, bu yaranızın doktor tedavisi gerektirecek şekilde iltihaplandığı anlamına gelir.

 

Aşağıda, ufak tefek yaralarda faydalı olabilecek bazı bitkiler bula­dasınız. Eğer bunları ciddi yaralar ve apseler üzerinde denemeyi dü­şünecekseniz (ki kesinlikle işe yarayacaklardır), lütfen öncelikle doktorunuza danışın.

 

Teatree (Melaleuca)

 

Teatree yağı, Avustralya yerlileri Aborjinler ve Avustralya’ya yerleşen ilk göçmenler tarafından sıyrıklar, sporcu ayağı, böcek sokmaları, yanıklar ve kesiklerin tedavisi için kullanılıyordu. Bu yağ günümüzde de tüm dünyada yaraların tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bunun çok iyi bir de nedeni var, çünkü teatree yağı güçlü bir antiseptik bileşik olan terpinenol içerir. Varro Tyler de yaraların tedavisi için teatree yağı kkullanılmasını öneriyor.

 

 

Teatree yağının bakterilere ve mantarlara karşı kullanılabilecek bir antiseptik olduğu kesin olarak kanıtlanmıştır. Hatta bu yağ, annelerimizin kullandığı bitkisel olmayan tentürdiyot ve merkürokrom gibi antiseptiklerle aynı etkiye sahiptir. Bu bitkiye alerjisi olanlarda, saf teatree yağı ciltte tahrişlere neden olabilir.

Ne teatree yağını ne de başka bir bitkinin yağını yutmayın. Bunlar yüksek konsantrasyonlarda olduğu için, çok küçük bir miktarı bile öldürücü olabilir.

 

Aynısafa çiçeği (Calendula offlcinalis)

 

E komisyonu aynısafa çiçeğinin iltihapları kuruttuğunu ve yaraların iyileşmesinde yararlı olduğunu onaylamıştır.Yarayı temizlemede kullanabileceğiniz bir solüsyon yapmak için bitkinin kurutulmuş taç yapraklarından bir çay kaşığı kadarının üzerine. 250 ml. kaynamış su dökün ve on dakika dinlendirin. Sonra da solüsyonla ıslattığınız temiz bir bezle yaranın üzerine kompres uygulayın.Aynısafa çiçeği merhemlerin içinde çok daha etkili olabilir. İçeriğinde aynısafa çiçeği özütü bulunan yara ve yanık merhemlerini sıklıkla gıda dükkanlarında bulabilirsiniz.

Karakafes otu (Symphytum offlcinale)

Bu bitki yaralann iyileşme­sini sağlayan allantoin adlı bir bileşik içerir. İçeriğindeki bir başka bile­şik olan tannik asit de kanamanın durmasına yardımcı olur. Karakafes anı hakkında, karaciğere toksik etkileri olan pyrrolizidine alkoloidler adı verilen bileşikler içerdiği için, olumsuz yorumlar yapılmıştır. Konu­nun uzmanı birçok kişi kesinlikle yutulmamasr gerektiğini söylemekte­dir fakat harici olarak kullanılmasında risk, eğer varsa, son derece düşüktür. Bitkinin taze yapraklarıyla doğrudan enfeksiyonlu bölge­ce masaj yaparak kullanabileceğiniz gibi, içeriğinde karakafes otu bulu­nan ve birçok sağlıklı gıda dükkanından temin edebileceğiniz merhemleri de kullanabilirsiniz.

 

Ekinezya (Echinacea)

 

Ekinezya içeriğinde, savuma sisteminin vü­cuttaki yaraları iyileştirmek için harekete geçmesini sağlayan güçlü uyarıcılar barındınr. E komisyonu, yüzeysel yaraların tedavisi için haricen ekinezya preparatlarının kullanılabileceğini onaylamıştır.

 

Altınmühür (Hydtastis canadensis)

 

Diken üzümü, Oregon üzümü ve sarı kök bitkileri gibi, altınmühür de berberin ve hidrastin gibi bazı antiseptik bileşikler içerir.

 

Gotu kola (Centella asiatica)

 

Gotu kola, yaraların iyileşmesi için gerekli olan bağ dokularının gelişmesine destek sağlayan asiatik asit içe­rir. Klinik deneylerde, haricen uygulandığı vakalarda gotu kola özütlerinin yara tedavileri, cilt nakli, cerrahi yaralar ve hatta kangren tedavisinde son derece yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

 

Horsebalm (Monarda punctata)

 

Eğer bu bitkiyi kullanmaya karar verdiyseniz, hiç çekinmeden bir gazlı bezi horsebalm tentürüyle ıslatıp doğrudan enfeksiyonlu bölgenin üzerine kapatın ve üzerine temiz, kuru bir bandaj sarın. Bandaj kuru­dukça, her birkaç saatte bir gazlı bezi değiştirin. Tentürü enfeksiyon kapmasını önlemek ve yaranın iyileşmesini hızlandırmak için, aynı yön­temle herhangi bir yaranın üzerine de uygulayabilirsiniz.

 

Aloe (Aloe vera)

 

Yapılan araştırmalar, aloenin derin keşli­lerin ve yarılmaların tedavisinde çok az bir yarar sağladığını göstermiş­tir. Bununla birlikte, aloenin yüzeysel yaralarda son derece etkili olduğu da kanıtlanmıştır.

 

Dağ tütünü (Arnika Montana)

 

Londra Üniversitesi, King Col' ge’da eczacılık profesörü ve “Herbal Drugs and Phytopharmaceu cals” adlı kitabın yazarı Norman G. Bisset’e göre, dağ papatyası olarak da bilinen bu bitki, kesiklerin ve diğer yaraların tedavisi ve dezenfekte edilmesinde son derece etkilidir. E komisyonu, yaralanmalar, berelenmeler, çıkıklar ve burkulmaların acil tedavisinde, dağ tütünü çiçeklerinin haricen uygulanmasının yararlı olacağına dair fikir birliği iç sindedirler. Bir ya da iki çay kaşığı kurutulmuş dağ tütünü çiçeğini 250 ml. suya karıştırıp kaynatın. Ilıklaşıncaya kadar dinlendirin ve temiz bir kumaş parçasını elde ettiğiniz sıvıyla ıslatarak uygulayın.

 

Karanfil (Syzygium aromaticum)

 

Bu tropikal ağacın kurutulmuş çiçek tohumlarını, her evin baharat rafında bulmak mümkündür.

 

Karanfil yağı ise aromaterapi salonları ile diş hekimi muayenehanelerinin bir numaralı malzemesidir. Karanfil yağı, hem antiseptik hem de ağrı kesici özellikler sahip öjenol adlı bileşik bakımından son derece zen­gin bir kaynaktır. Kesiklerin enfeksiyon kapmasını önlemek için, üzer­lerine karanfil tozu dökebilirsiniz.

 

Sarımsak (Allium sativum)

 

Bir tarihte kulak memem iltihaplanmıştı ve bir doktor bulma şansım da yoktu. Bunun üzerine bir diş sarımsağı ikiye keserek enfeksiyonlu bölgeye bağladım. İlk başlarda aptalca bir fi­kir gibi gelmişti fakat yöntem işe yaradı. Sarımsak hem enfeksiyonu ku­ruttu hem de buna bağlı olarak gelişen şişmeyi önledi. Sanmsağın doğru­dan cilde uygulanması bazı kişilerde ciltte tahrişlere yol açabilir fakat sa­rımsak en mükemmel antibiyotiktir. Bununla birlikte eğer sarımsak teda­visi uyguluyorsanız ve cildiniz sarımsaktan tahriş oluyorsa, kullanmayı hemen bırakan. Sarımsak yegane bitkisel antibiyotik değildir. Yakın akra­baları soğan ve Frenk soğanı da antiseptik bileşiklerle yüklüdür.

 

Hatmi çiçeği (Althaea officinalis)

 

Hatmi çiçeğiyle hazırlanmış lapa­lar, binlerce yıl boyunca yaraların tedavisinde kullanılmıştır. Hatmi çiçeğinin kökleri suda çözülerek jel haline gelen lifler içerir.

 

San yonca (Melilotus officinalis)

 

Laboratuvar hayvanları üzerinde yapılan deneyler, bu bitkinin yaraların iyileşme sürecini hızlandırdığını göstermiştir. Sarı yonca tozunun eşit miktarda suyla karıştırılmasıyla elde edilen lapa, Almanya’da hemoroit ilacı olarak kullanılır.

 

Bal

 

Bal tam olarak bir bitki olmasa da, çiçeklerden yapılır ve tedavi edici özellikleri nedeniyle bahsedilmeyi hak ediyor. Dünyanın birçok kültüründeki folklorik tedavilerde, bal yaraların üzerine kaplanır, çünkü kurudukça doğal bir sargı haline gelir. Aslında tıp tarihi balın bundan daha fazlasını yaptığını göstermiştir. Cerrahi yaralar üzerine yapılan bazı aştırmalar, balın yaraların iyileşmesini hızlandırdığını göstermiştir.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar