kategoriler

Kepek İçin BitkilerKepek İçin Bitkiler

Soya fasulyesi (Glycine max) ve biyotin içeren diğer gıdalar

 

Her ne kadar hemen hemen her bitkide bir miktar biyotin varsa da üstünlüklerinden dolayı bazı bitkileri ayrı tutuyor. Bunlardan en güçlüsü soya fasulyesi. Sonra sırasıyla sarımsak, Amerikan ginsengi, yulaf, arpa, Asya ginsengi, avokado, pamuk çekirdeği, kaba yonca, susam, mısır ve bakla gelir.

 

Dul avratotu (Arctium lapa)

 

Alman tıbbi herbalist ve “Herbal Medicine” adlı kitabın yazan Dr. Rudolf Fritz Weiss’e göre kepek, dulavratotu yağıyla yapılan masaj tedavisine genellikle olumlu yanıt verir.

 

Kırlangıç otu (Chelidonium majus)

 

Kırlangıç otunun yalnızca kepeğe değil, aynı zamanda cilt kuruluğu, kurdeşen, nasır ve siğillere de iyi geldiğini iddia ediliyor. Kepek tedavisi için, saçlarınızı yıkayacağınız kırlangıç otlu bir hazırlamalısınız. Bunun için altı bardak suya bir çay kaşığı potası klorit atın. Altını yakın ve potasyum klorit eriyene kadar karıştırın Sonra, 115 gr. taze kırlangıç otu yaprağını doğrayıp eriyene kadar karıştırın (Eğer taze kırlangıçotu yaprağı bulamazsanız, yarım bardak kuru yaprak kullanabilirsiniz) İki saat dinlendirdikten sonra, 20 dakika yavaşça kaynatın. Daha sonra içindeki bitki kalıntılarını süzün ve ateşte pişirmeye devam ederek yaklaşık 1,5 bardak sıvı buharlaşınca üzerine 250 ml. gliserin ekleyin ve bir süre daha pişirmeye devam edin. Elde ettiğiniz karışımı süzüp bir şişeye doldurun ve serin bir yere koyun. Günde bir ya da iki kez saçlarınızı bu karışımla yıkayın.

 

Karakafes otu (Symphytum officinale)

 

“Hunting’s Encyclopedia Shampoo Ingredients” adlı kitaba göre, bu bitkinin içeriğinde bulunan allantoin adlı kimyasal, kepek önleyici özelliklere sahiptir. İçeriğinde ka­rakafes otu bulunan şampuanlan piyasadan satın alabilirsiniz. Eğer bula­mazsanız, kullandığınız şampuanın içine birkaç damla karakafes otu tenrürü damlatmakla da aynı etkiyi sağlayabilirsiniz.

 

Zencefil (Zingiber officinale) ve susam (Sesamum indicum)

 

Medikal antropolojisi ve “Heinerrman’s Encyclopedia of Fruits and Vegetables and Herbs” adlı kitabin yazan Dr. John Heinerman, kitabında aşağıdaki eski Mısır’dan kalma kepek/sebore tedavisini anlatıyor: 1-2 ye­mek kaşığı zencefil suyunu 3 yemek kaşığı su­sam yağı ve yarım çay kaşığı limon suyuyla ka­rıştırın. Elde ettiğiniz karışımla, haftada 3 kez ka­fa derinizi ovun.

 

Meyan kökü (Glycyrrhiza glabra)

 

Lawrence Review of Natural Products adlı saygın haftalık dergiye göre, meyan kökü glycyrrhizin adı verilen ve kafa derisindeki yağlanma­yı en aza indirgeyen bir kimyasal bileşik içer­mektedir. Eğer saç derinizin yağlanmasını kontrol altına alabilirseniz, kepeği de kontrol altına alabilirsiniz. Birkaç parça meyan kökü­mü bir şişe sirkeye atarak dinlendirin ve bu­nunla saçınızı çalkalayın.

 

Sinirotu (Plantago)

 

Karakafes otu gibi sinir otu da allantoin içerir. Sinir otu ile hazırlayacağınız çayı saçlarınızı çalkalamakta kullanabilir­siniz.

 

Teatree (Melaleuca)

 

Aromaterapistler arasında en gözde antiseptik olan teatree yağı, kafa derisinin en üst tabakasına nüfuz eder ve dezenfektan özelliklerini birçok deri yumuşatıcı merhemden daha derinlere taşır. Birkaç kaşık bitkisel şampuanın içine birkaç damla Teatree yağı karıştırıp kullanabilirsiniz. Ne Teatree yağını ne de başka bir uçucu yağı kesinlikle yutma­yın çünkü bunlar son derece yüksek konsantrasyonlardadır ve çok az bir kısmı dahi zehirlenmelere yol açabilir.

 

Scarborough şampuanı

 

Birçok herbalist şu eski tarifi öneriyor: 25 gr. kuru adaçayı ve yine 25 gr. biberiyeyi yarım litre suda 24 saat bek­lettikten sonra, bu karışımla her gün saçlarınızı çalkalayın. Ben bu ka­rışıma, çok daha güçlü bir antiseptik olan kekiği de ilave ederdin: doğrusu. Bunun üzerine bir de maydanoz eklerseniz, ünlü halk şarkısı Scarborough fair’in anlattığı bitkisel karışımı -maydanoz, adaçayı, biberiye ve kekik- elde edersiniz.

 

Sirke ve elma şırası

 

Her ikisi de halk arasında kepeğe karşı ilaç olarak kullanılır. Birinden birini ya da ikisini birbirine karıştırarak ısıtıp, kafa derinize uyguladıktan sonra, saçlarınızı şampuanla yıkayın.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar