kategoriler

Öksürük İçin Şifalı BitkilerÖksürük İçin Şifalı Bitkiler

Öksürüğün nedeni ne olursa olsun, bitkiler bazı rahatlatıcı yarar­lar sağlayabilir. Bitkisel öksürük ilaçları, antik çağlardan beri kullanıl­maktadır. İşte bunlardan bazıları.

 

Öksürükotu (Tussilago farfara)

 

Herbalist Christopher Hobbs, öksürük için dört ölçü sinirotu, dört ölçü öksürükotu, bir ölçü meyan kökü, bir ölçü hatmi ve iki ölçü kekiğe çok az bir miktar da ekinezya ile yapacağınız çayı öneriyor.

 

Öksürükotu da antik çağlardan beri kullanılmakta olan bitkisel öksürük ilaçlarından biridir. Tür adı olan Tussilago, Latince öksürmekten gelir. Bazı birkaç bitki gibi öksürükotu da pyrrolizidine alkoloidler (PA) içerir. Bu kimyasallar, yüksek dozlarda alınmaları halinde karaciğer zararlarına neden olabildiği gibi uzun süreli kullanımların sonunda karaciğer kanserine dahi yol açabilmektedir. Bu yüzden, pek çok herbalist öksürükotu gibi PA içeren bitkilerin asla yutulmamak gerektiğinde hemfikirdirler.

 

Fakat, E komisyonu günde üç çay kaşığına kadar öksürükotuyla yapılan bir çayın öksürük tedavisi için içilebileceğini onaylıyor. Bu dozdaki öksürükotundan on miligramdan fazla PA almazsınız ki, bu miktar da öksürük tedavisi için arada sırada kullanıldığı sürece zararsızdır.

 

Eğer çok miktarda ilaç alıyor sanız bu bitkiyi kullanmayın, zira karaciğeriniz tüm bu İlaçları vücu­dunuzdan atmak için zaten yeterince yorulacaktır. Ve son bir hatırlat­ma, eğer alkol sorununuz ya da karaciğer sorunlarınız varsa, bu bitkiyi kullanmayın.

 

Mürver (Sambucus nigra)

 

İsrailli bilim adamları öksürük, soğuk al­gınlığı ve yüksek ateşi tedavi edici özellikleri olan mürvere övgüler yağdı­rıyorlar. İsrail’de yapılan bir araştırma, mürverden elde edilen Sambucol adlı ilacın grip ve ona eşlik eden öksürüğün tedavisinde son derece etki olduğunu ortaya koymuştur. Mürver tentürü satın alabilir ya da çayını yapmak için kurutulmuşunu kullanabilirsiniz.

 

Zencefil (Zingiber officinale)

 

Zencefilin içerdiği bazı kimyasalların (gingeroller ve shogaoller) öksürük giderici, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkileri olduğu, laboratuvar hayvanları kullanılarak yapılar, araştırmalarla ortaya konmuştur. Aynı etkilerin insanlarda da görüle­ceği kanıtlanmış değildir.

 

Limon (Citrus limon)

 

Chris Hobbs’a ait bir başka öksürük ilaç formülü daha: İki çay kaşığı organik limon kabuğu, bir çay kaşığı adi çayı ve yarım çay kaşığı kekiği kaynamış suda 15 dakika bekletin. Bu sürenin sonunda yarım limonun suyunu ve bir çorba kaşığı bal ilave ettikten sonra için. Karışımı günde iki ya da üç kez içebilirsiniz. Hobbs özellikle organik limon olmasını söylüyor çünkü normal limonların üzerindeki tarımsal ilaçlan yıkayarak arıtmak mümkün değüdir.

 

Meyan kökü (Glycyrrhiza glabra)

 

Birçok yararlı özelliğinin yanısıra, meyan kökü mukozaları rahatlattığına ve öksürük ile astıma iyi geldiğine dair anlatılanlar uzun bir geçmişe dayanır. Bir bardak suya koyacağınız bir çay kaşığı kurutulmuş meyan köküyle harika bir çay yapabilir ya da diğer bitkisel öksürük ilaçlarınıza bir miktar meyan kö­kü ekleyebilirsiniz.

 

Meyan kökü ve özütleri makul ölçülerde (günde üç fincan çaya kadar) kullanıldığı sürece güvenlidir. Bununla birlikte, uzun süreli kulla­nımlarda ya da yutulduğunda baş ağnsı, sersemlik, vücutta su ve tutul­ması, aşın potasyum kaybı ye yüksek tansiyona neden olabilir.

 

Karaağaç (Ulmus rubra)

 

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi karaağacın güvenli ve etkili bir öksürük kesici olduğunu beyan etti. Ağacın kabukları yüksek oranda, boğazı yumuşatıcı ve öksürük giderici etkileri olan, mucilage içerir. Piyasadan mucilage içeren boğaz pastilleri satın alabileceğiniz gibi, ağacın kurutulmuş kabuklarıyla etkili bir çay m yapabilirsiniz.

 

Anason (Pimpinella anisum)

 

E komisyonu, anason tohumunun balgam sökücü ve öksürük kesici bir ekspektoran olarak kullanılabileceğini onaylamıştır. Bir bardak suya bir ila iki çay kaşığı dövülmüş mason tohumu ekleyerek yapacağınız çayı denemelisiniz. Kaynadık­tan sonra 10-15 dakika kadar dinlenmeye bırakın ve sonra da süzün. Sabah ve akşam birer fincan en makul dozdur.

 

Taşkırançiçeği (Pimpinella majör)

 

E komisyonu taşkırançiçeği kökünün üst solunum yollan hastalıklarının tedavisinde kullanılabilece­ğini onaylamıştır. Yapılan araştırmalar, taşkıran çiçeğinin ekspektoran ve öksürük giderici özellikler gösterdiğini ortaya çıkartmıştır. Bu bitki bronşit, ses kısıklığı ve boğaz ağrısının tedavisinde kullanılmaktadır.

 

Hatmi çiçeği (Althaea officinalis)

 

Hatmi çiçeğinin rahatlatıcı özel­likler gösteren kökleri ve özütleri, aynı zamanda, boğaz ağrısı ve öksü­rüğün tedavisinde büyük yararlar sağlayan mucilage adlı kimyasalı da içerir. E komisyonu hatmi çiçeği köklerinin boğaz mukozalarındaki tahrişlerin ve bu tahrişlere bağlı olarak ortaya çıkan öksürüğün tedavi­sinde kullanılabileceğini onaylamıştır. Bir bardak kaynamış suya karış­tıracağınız iki çay kaşığı kurutulmuş hatmi köküyle, güçlü bir çay ya­pabilirsiniz.

 

Sığırkuyruğu (Verbascum thapsus)

 

Hatmi gibi, sığırkuyruğu da mucilage içerir. Bu bitki bünyesinde aynı zamanda saponinler denilen ve ekspektoran etkileri olan kimyasallar da barındırır. E komisyonu sı­ğırkuyruğu çiçeklerinin öksürük tedavisinde kullanılabileceğini onay­lamıştır. Hazırladığınız çayı, bitkinin tahriş edici özellikteki tüylerinin çaya geçmemesi için, süzmenizi ve acı tadını bastırmak için limon, bal ve diğer kokulu bitkiler ekleyerek içmenizi tavsiye ederim.

 

Çuha çiçeği (Primula veris)

 

E komisyonu, birkaç çay kaşığı kuru­tulmuş çuha çiçeği yaprağıyla hazırlanacak bir çayın, öksürüğün teda­visinde kullanılabileceğini onaylamıştır.

 

Isırgan otu (Urtica dioica)

 

Bu bitkiyle hazırlanan çay, her zaman en iyi öksürük ilaçlarından biri olmuştur. Isırgan otunun aynı zamanda boğ­maca öksürüğü ve tüberküloz tedavisinde de kullanılması oldukça eski­lere dayanır. Kesinlikle denemeye değer. Öksürüğünüz ve saman nezle­niz için bitkinin yapraklarıyla yapacağınız çayı öneririm.

 

Güneş gülü (Drosera)

 

E komisyonunun onayını alan bir başka bit­ki daha. Her bir bardak kaynamış suya karıştıracağınız bir ya da iki çay kaşığı kurutulmuş güneş gülü ile hazırlayacağınız çayı, günde bir kez bir fincan içebilirsiniz. Güneş gülü yüzyıllardan bu yana bronşit, öksü­rük, boğmaca ve özellikle de çocuklarda görülen, tahrişlere bağlı ku­ru öksürüğün tedavisinde kullanılmaktadır. Günümüzde yapılan araştırmalar, güneş gülünün ekspektoran, öksürük kesici ve bronşları ra­hatlatıcı özelliklerini gözler önüne sererek, bu amaçlarla kullanılabile­ceğini onaylamaktadır.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar