kategoriler

Nasırlar İçin BitkilerNasırlar İçin Bitkiler

İncir (Ficus canca), papaya (Carica papaya) ve ananas (Ananas cc- mosus)

 

Hz. Süleyman’ın her yanında çıbanlar çıkınca, doktorları çıbanlarının üzerine incir koyarak tedavi etmişler.İncir, bünyesinde protein parçalayıcı enzimler barındırır. Bu enzimler, nasırlar da dahil olmak üzere, istenmeyen deri oluşumlarını önlemeye yardımcı olurlar. Papaya ve ananas da aynı enzimleri içerirler ve bu üç meyvenin de, nasır ve siğil ilacı olarak çok eskilere dayanan bir şöhretleri vardır.

 

Taze bir inciri açın ve içi nasırın üzerine ge­lecek şekilde ayağınıza bantlayarak gece boyu bırakın. Bu işlemi kare şeklinde kestiğiniz bir ananas kabuğunu, iç kısmı nasırın üzerine gele­cek şekilde bantlayarak da yapabilirsiniz. Ertesi sabah incir ya da ana­nası çıkarın ve ayağınızı sıcak su dolu bir kaba daldırın. Aradan bir sa­at ya da daha uzun bir zaman geçtikten sonra nasırı çıkarmayı deneyin. Ne kadar kolay çıktığına inanamayacaksınız. Nasırın çıktığı yeri öylece bırakmayıp bir topuk taşıyla da hafifçe ovmalısınız.

 

“Bununla birlikte, bazı inatçı vakalarda aynı işlemi dört ya da beş gece boyunca uygulamanız gerekebilir,” diyerek bir de uyarıda bulu­nuyor Heinermaris Encyclopedia of Fruits, Vegetables and Herbs adlı kitabın yazarı, tıbbi antropolog Dr. John Heinerman. Aynı prosedürü çapaya ile uygulayarak sonuç alındığını kanıtlayan folklorik hikayeler de mevcuttur.

 

Söğüt (Salix)

 

Söğüt, salisilatlar denilen aspirin benzeri ağrı kesici bileşikler içerir; fakat salisilatlar aynı zamanda nasırları ye siğilleri çı­karmaya yardımcı olan güçlü asitler de içerir. Söğüt kabuklarından ha­zırladığınız lapayı kullanırken sadece nasıra temas etmesine dikkat edin. Nasırın etrafını çevreleyen sağlıklı deriyle temas etmemesine özen gösterin; çünkü asidik olmaları nedeniyle, salisilatlar ciltte tahrişlere yol açabilirler.

 

Keklik üzümü (Gaultheria procumbens)

 

İşte bir başka güçlü salisilat kaynağı daha. Bazı herbalistler nasırları, kistleri ve siğilleri çıkarmak için üzerlerine keklik üzümü yağı uygulanmasını salık veriyorlar.Şunu tekrar hatır­latmakta fayda var, herhangi bir tahribata.yol açmamak için keklik üzümü yağını da, nasırın etrafını çevreleyen deriye değdirmeden yalnızca nasıra uygulayın. Bu arada, keklik üzümü yağı ya da bileşiklerinde keklik üzümü yağı olan her türlü ürünü çocukların erişeme­yeceği yerlerde saklayın. Naneye benzer kokusu çocuklara cazip gelip yutmaları halinde, çok az miktarlarda dahi olsa küçük çocuklarda ölümcül tehlikeler yaratabilir,

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar