kategoriler

Burun Akıntısı ve AksırıkBurun Akıntısı ve Aksırık

Soğuk algınlığı, 200 farklı virüsün neden olduğu bir üst solunum yollan iltihabıdır. Bağışıklık sisteminin viral enfeksiyonla savaşımı sıra­sında ortaya çok iyi bildiğimiz; boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, göz sulanması, öksürük ve kimi zamanda yüksek ateş gibi semptomlar çıkar.

 

Soğuk algınlığı insandan insana öksürük, hapşırma ve el sıkışma yoluyla geçer. Hasta bir kişinin elinden diğerine geçen virüs, bu saye­de diğer birçok insana da bulaşır. Eğer virüs taşıyan elinizi gözünüze ya da burnunuza değdirirseniz hastalığa yakalanırsınız. Virüs aynı za­manda, banko üstleri ya da kapı kolları gibi her an kullandığımız yü­zeylerde saatlerce yaşayabilmektedir. Bu tür yüzeylere elinizi temas ettirdiğiniz zaman da virüsü kapabilirsiniz. Bu yüzden, soğuk algınlığı ve grip salgınlarının yaygınlaştığı dönemlerde sık sık elinizi yıkamak en iyi önlemdir.

 

Yılın herhangi bir döneminde her altmış kişiden bir tanesi soğuk algınlığından mustariptir. Bu da, yalnızca İngiltere’de herhangi bir gün­de 930.000 kişinin soğuk algınlığı çekiyor olması demektir. Bunun da sanayiye üretim kaybı olarak maliyeti, yıllık 2.5 milyar sterlindir. Buna neden soğuk algınlığı dendiğine hiç şaşmamak gerekir.

 

Eğer soğuk algınlığınız düşündüğünüzden daha üzün sürüyorsa bağışıklık sisteminizin yardıma ihtiyacı var demektir.

Sponsorlu BağlantılarYorum Yap

Sponsorlu Bağlantılar

Son Yorumlar